ASTRON wybiera firmę Infradata jako dostawcę urządzeń trasujących do rozbudowywanej sieci

Astron

Leatherhead, 25 marca 2009 r. - ASTRON, Holenderski Instytut Radioastronomii wybiera routery serii J firmy Juniper, które zostaną dostarczone przez Infradata. Infradata, oprócz dostawy wyżej wymienionych urządzeń, zajmie się również wsparciem sieciowym.

ASTRON dokonuje odkryć naukowych w dziedzinie radioastronomii, które są możliwe dzięki opracowywaniu nowych i innowacyjnych instrumentów, wykorzystywaniu teleskopów o skrajnie wysokich właściwościach oraz przeprowadzaniu badań w dziedzinie astronomii.

Nowe routery serii J zostaną wykorzystane podczas realizacji projektu LOFAR. Sieć niskiej częstotliwości (LOFAR) była innowacyjnym i przełomowym rozwiązaniem umożliwiającym prowadzenie obserwacji astronomicznych na niskich częstotliwościach radiowych poniżej 250 MHz. Podstawowa technologia radioteleskopów nie zmieniła się od lat 60-tych: duże mechaniczne czasze anten zbierają sygnały zanim zostaną one wykryte i przeanalizowane przez odbiornik. Połowa kosztów produkcji tych teleskopów przypada na konstrukcje stalowe oraz elementy ruchome. Teleskop 100 razy większy niż istniejące instrumenty byłby zatem zbyt drogim rozwiązaniem. Aby dokonać kolejnego kroku w odkrywaniu tajemnic wszechświata oraz poznawaniu procesów zachodzących w aktywnych jądrach galaktyk zaistniała potrzeba opracowania nowych technologii.

LOFAR to pierwszy tego rodzaju teleskop, który wykorzystuje szyk prostych anten bezkierunkowych zamiast mechanicznego przetwarzania sygnałów pochodzących z anten talerzowych. Sygnały elektroniczne z anten poddawane są obróbce cyfrowej, następnie przekazywane są do centralnego procesora cyfrowego gdzie są łączone za pomocą oprogramowania naśladującego sygnał z konwencjonalnej anteny. Koszt takiego rozwiązania jest zdominowany przez koszty elektroniki oraz podlega prawu Moora, powodując, że jest ono coraz tańsze i pozwala na budowę coraz to większych teleskopów. Tak więc LOFAR jest teleskopem IT. Anteny są bardzo proste, ale jest ich bardzo dużo - około 7000 w pełnej konstrukcji LOFAR. Aby dokonać zdjęcia nieba o odpowiedniej ostrości, anteny te muszą być ustawione w grupach rozsianych na obszarze o średnicy100 km na terenie Holandii oraz ponad 1500 km w całej Europie. Wymagania odnośnie przekazu danych mieszczą się w zakresie wielu terabitów na sekundę, a moc przetwarzania musi być wyrażona w dziesiątku Tera-FLOPS.

Szybko zdano okazało się, że LOFAR można przekształcić w bardziej ogólną rozległą sieć sensorową. Czujniki do badań geofizycznych oraz badań w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego już zostały wdrożone do LOFAR. Bierze się pod uwagę kolejne zastosowania, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie w sieciach sensorowych, które „przyłączają środowisko do sieci online”.

„Cieszymy się, że możemy przyczynić się do projektów takich jak LOFAR. ASTRON to bardzo interesujący instytut posiadający zaawansowaną sieć o dużej prędkości oraz szereg danych. Fakt, że nasze usługi wpasowują się w wizję oraz technologie ASTRON jest dla nas dużym komplementem” – mówi Leon de Keijzer, Dyrektor Zarządzający w Infradata

Więcej informacji: Juniper Networks , ASTRON lub LOFAR