5 najlepszych dostawców zapór sieciowych nowej generacji (NGFW) roku 2021

Dostawcy zapór sieciowych nowej generacji, na których warto zwrócić w tym roku uwagę

Dostawcy zapór Next-Generation Firewalls (NGFW), których powinien znać każdy specjalista ds. sieci

2020 zostanie na zawsze zapamiętany jako rok, w którym COVID-19 zmienił cały świat. Wszyscy musieliśmy przemyśleć sposób, w jaki pracujemy i w jaki możemy pozostawać w wirtualnym kontakcie. W zaistniałej sytuacji pojawiło się zatem ogromne zapotrzebowanie na rozwiązania, które umożliwiły pracę z domu, w tym rozwiązania w zakresie zdalnego dostępu, wideokonferencji i narzędzi do współpracy. 

Nie każda firma posiadała wystarczające zasoby, aby zapewnić swoim pracownikom zdalny dostęp do sieci firmowej. W związku z tym Infradata zaobserwowała gwałtowny wzrost popytu na rozwiązania w zakresie zdalnego dostępu. W niektórych przypadkach użytkownicy mogli łączyć się z siecią firmową, korzystając ze swoich laptopów lub komputerów stacjonarnych, co było korzystne dla ciągłości pracy, ale stanowiło wyzwanie pod względem bezpieczeństwa.

Jak wyjaśniono na stronie poświęconej SASE, zapora sieciowa odgrywa wprawdzie rolę w zabezpieczaniu organizacji, ale kompleksowe bezpieczeństwo wymaga, aby dostawca zapór nowej generacji oferował również rozwiązania w zakresie CASBDLP i wsparcia ZTNA. Pięciu najlepszych dostawców wymienionych poniżej wybrano z uwzględnieniem tych nowych wymagań.

Sprawdź 5 najlepszych dostawców

Czym jest 'NGFW'?

Współcześnie z wieloma rodzajami złośliwego oprogramowania, takimi jak wirusy, robaki, konie trojańskie, programy reklamowe czy szantażujące, doskonale radzi sobie standardowa zapora sieciowa. Zapory sieciowe nowej generacji idą o krok dalej, oferując nie tylko możliwość identyfikacji, ale i całkowitej blokady szkodliwego oprogramowania jeszcze zanim dostanie się ono do sieci firmy. Zapory te wyjątkowo szybko wykrywają i zwalczają ataki w całej sieci. Cyberataki stają się coraz bardziej złożone, dlatego NGFW z pewnością staną się jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa organizacji, bez względu na to, czy jest to centrum danych, sieć czy chmura.

Ocena zapór nowej generacji oraz ich funkcji to jeden z obowiązkowych kroków na drodze do podniesienia poziomu ochrony organizacji. Cyberataki i zaawansowane metody wykorzystywane przez hakerów nie tylko skłaniają przedsiębiorstwa do poszukiwania zapór nowej generacji, ale zmuszają także dostawców takich rozwiązań do optymalizacji i modernizacji oferowanych produktów. Prognozuje się, że w roku 2023 wartość światowego rynku zapór nowej generacji wzrośnie do ok. 4,69 mld USD, co daje ok. 11,4% CAGR w latach 2018–2023. To największy rynek produktów informatycznych związanych z bezpieczeństwem, którego wartość wzrasta o około 8% rocznie.

Wykrywanie złośliwych wiadomości e-mail, ataków phishingowych i innych ukrytych zagrożeń to trudne zadanie. Na szczęście, wielu dostawców zapór nowej generacji oferuje funkcje zapobiegające zagrożeniom, które na pewno docenią pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zasobów informatycznych. Najlepsze zapory sieciowe uwzględniają świadomość aplikacji, scentralizowane funkcje zarządzania, głęboką inspekcję pakietów, ochronę przed zagrożeniami 100 Gb/s oraz bezpieczeństwo chmury hybrydowej. Na przykład po to, aby pomagać w obronie przed rosnącym zagrożeniem ze strony złośliwego oprogramowania, próbami włamań omijającymi ochronę obwodową i innymi zaawansowanymi zagrożeniami.

„Wszystkie rozwiązania dostępne na rynku zapór sieciowych dla przedsiębiorstw oferują możliwości następnej generacji, jednak poszczególni dostawcy różnią się pod względem mocnych stron i możliwości oferowanych produktów” - Mohamed El Haddouchi, dyrektor ds. rozwiązań i innowacji w firmie Infradata

Najbardziej pożądane funkcje zapór nowej generacji

Jak już wspomnieliśmy, funkcje oferowane przez najlepsze NGFW obejmują moduły IDS/IPS, obsługę zapór sieciowych dla całych firm i poszczególnych oddziałów, serwer pośredniczący i filtrowanie adresów URL, zaporę sieciową aplikacji internetowych i wersje wirtualne, które można wdrożyć w chmurze. Są to dodatkowe elementy obok funkcji SASE opisanej na początku tego artykułu.

Aby porównać zapory nowej generacji, kluczowe jest znalezienie między nimi różnic w zakresie:

  • wydajności
  • możliwości integracji produktów zabezpieczających innych firm
  • łatwości instalacji i użytkowania
  • skuteczności w blokowaniu zagrożeń
  • dodatkowych funkcji, takich jak widoczność aplikacji i ochrona w chmurze
  • ceny.

„Zapora sieciowa nowej generacji powinna znaleźć się na liście zakupów każdego przedsiębiorstwa”. – Mohamed El Haddouchi, dyrektor ds. rozwiązań i innowacji w firmie Infradata

Poniżej znajduje się nasze zestawienie 5 najlepszych dostawców zapór sieciowych nowej generacji, na których warto zwrócić uwagę w 2021 roku.

1. Cisco Firepower

Cisco już od wielu lat jest ważnym graczem w dziedzinie NGFW, co po raz kolejny potwierdził tytuł lidera przyznany firmie przez Forrester Wave w trzecim kwartale 2020 roku Zapory Firepower dostępne są w wielu wersjach, dzięki czemu można je stosować zarówno w oddziale, jak i centrum danych klasy operatorskiej. Firma oferuje je także jako zapory wirtualne, aby zapewniać bezpieczeństwo w prywatnych i/lub publicznych środowiskach w chmurze.

Podstawę SASE stanowi SD-WAN. Rozwiązanie SD-WAN firmy Cisco zapewnia ochronę przed zagrożeniami i ich widoczność, aby chronić przed poważnymi atakami internetowymi. Dostarczane z wykorzystaniem bezpieczeństwa w chmurze dzięki Cisco Umbrella lub wbudowanym możliwościom routera, rozwiązanie to stanowi podstawę opartej na SASE architektury dla firm.

Rozwiązanie Cisco Umbrella zapewnia bezpieczny dostęp niezależnie od tego, gdzie znajduje się użytkownik zasobów. Gwarantuje taki sam poziom bezpieczeństwa we wszystkich sytuacjach, czy to w biurze, w domu czy w podróży. Cisco Umbrella łączy w sobie zabezpieczenia warstwy DNS z bezpieczną bramką internetową do komunikacji między klientem a serwerem. CASB i zapora w chmurze zapewniają bezpieczeństwo po stronie serwera. 

Pakiet zabezpieczeń Cisco obejmuje również bezpieczny punkt końcowy dzięki AMP for Endpoints. To polegające na wykrywaniu i reagowaniu w punktach końcowych rozwiązanie jest zintegrowane z innymi produktami w pakiecie zabezpieczeń Cisco i tworzy pojedynczy panel pokazujący aktualny stan bezpieczeństwa. Każdy incydent zauważony w sieci lub punkcie końcowym może zostać rozwiązany w punkcie końcowym, ale także w punktach wzmocnionego bezpieczeństwa, takich jak sieć czy zapory. Rozwiązanie Cisco jest zatem rozwiązaniem całościowym, zgodnym ze strategią „Best of Suite”.

2. Fortinet FortiGate

Firma FortiGates, której już jedenasty raz udało się zdobyć uznanie w serii badań Magic Quadrant dotyczących zapór sieciowych, oferuje zapory nowej generacji, którym zdecydowanie warto się przyjrzeć. Poprzez integrację ochrony i funkcji SD-WAN oraz zunifikowane zarządzanie zagrożeniami Fortinet minimalizuje złożoność zarządzania zaporą sieciową, pomagając jednocześnie obniżyć koszty. 

Zapory z serii FortiGate 60 to jedne z najlepiej sprzedających się zapór nowej generacji na rynku. Mają one niesamowitą wydajność i znacznie zwiększają bezpieczeństwo sieci. Poza zapobieganiem i wykrywaniem znanych i nieznanych zagrożeń przy użyciu analizy zagrożeń zapory FortiGates mają funkcje zapewniające bezpieczeństwo w chmurze, takie jak integracja środowisk wielochmurowych (obsługa 7 dostawców produktów typu infrastruktura jako usługa), funkcje WAN Edge dla oddziałów przedsiębiorstw oraz ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, wykorzystywaniem luk oraz złośliwymi stronami internetowymi, zarówno w ruchu zaszyfrowanym, jak i niezaszyfrowanym. 

Niedawno firma Fortinet wprowadziła FortiGate 80F, czyli zaporę sieciową nowej generacji z siecią SD-WAN. Premiera tego produktu wiąże się również z narodzinami nowej generacji rozwiązań obejmujących między innymi najbardziej innowacyjną funkcję oferowaną przez przedsiębiorstwo: kompletne rozwiązanie SD-WAN i NGFW oparte na nowym procesorze bezpieczeństwa SOC4.

Firma Fortinet to gwarancja ciągłej innowacji. Jej klienci mogą liczyć na najnowocześniejsze narzędzia zabezpieczające, dzięki którym sukces na cyfrowym rynku będzie na wyciągnięcie ręki. NGFW firmy FortiGate to niezwykle wydajne urządzenia łączące ochronę przed atakami, kontrolę nad aplikacjami oraz funkcje zwalczania złośliwego oprogramowania z klasyczną zaporą sieciową i rozwiązaniem VPN. Od teraz w każdym przedsiębiorstwie może działać zapora sieciowa nowej generacji – jedna platforma gwarantująca bezpieczeństwo w całym środowisku sieciowym.

NGWF

3. Palo Alto Networks PA-Series

Firma Palo Alto już po raz dziewiąty została uznana liderem w obszarze zapór sieciowych w raporcie Magic Quadrant firmy Gartner. W trzecim kwartale 2020 roku otrzymała także tytuł lidera w Forrester Wave.

Zapory sieciowe nowej generacji firmy Palo Alto składają się z urządzeń fizycznych, wirtualnych zapór i zapór zgodnych z siecią 5G. Wszystkie bazują na architekturze przetwarzania równoległego (Single Pass Architecture) i kontrolują cały ruch, w tym wszystkie aplikacje, zagrożenia i całą zawartość, po czym powyższy ruch kojarzą z użytkownikami, bez względu na lokalizację lub typ urządzenia. 

Dzięki współdzielonej w całym ekosystemie analizie zagrożeń firma Palo Alto Networks może poszczycić się stale aktualnymi danymi zapory. Seria zapór sieciowych nowej generacji PA firmy Palo Alto skraca czas reakcji dzięki zautomatyzowanemu działaniu i możliwości zautomatyzowania przepływu pracy za pomocą narzędzi administracyjnych, takich jak obsługa zgłoszeń czy inny system wykorzystujący RESTful API. Do kluczowych cech zapór sieciowych firmy Palo Alto można zaliczyć bezpieczny dostęp dla wszystkich użytkowników, bez względu na lokalizację, bezpieczny zaszyfrowany ruch, wykrywanie zaawansowanych zagrożeń i ich eliminację, a także rozwiązanie WildFire wykrywające i automatycznie blokujące nieznane zagrożenia przy użyciu danych globalnej społeczności. Zapory firmy Palo Alto oferują również funkcje pozwalające na identyfikację użytkowników i blokowanie dostępu do znanych stron phishingowych. Jest to możliwe dzięki filtrowaniu adresów URL i powstrzymywaniu użytkowników przed podawaniem korporacyjnych poświadczeń na nieznanych stronach. Od przejęcia Aporeto, firmy z branży mikrosegmentacji wykorzystującej "machine identity" do ograniczania ruchu sieciowego, Palo Alto Networks wykonuje zwrot w stronę chmury.

4. Juniper Networks SRX Firewall series

Zapory sieciowe nowej generacji z serii SRX firmy Juniper Networks łączą wysokowydajne zabezpieczenia ze zintegrowanymi usługami gwarantującymi bezpieczeństwo aplikacji, ochroną przed włamaniami oraz sposobami wykrywania wszelkiego rodzaju zaawansowanych zagrożeń. Poza sprzętem SRX firma Juniper oferuje wirtualną zaporę vSRX oraz rozwiązanie cSRX stworzone z myślą o środowiskach konteneryzowanych.

Rozwiązanie zapobiegające zaawansowanym zagrożeniom (ATP) firmy Juniper wykrywa i blokuje cyberzagrożenia w sieci, zarówno te znane, jak i nieznane. Wykorzystuje ono SecIntel, kanał z informacjami na temat bezpieczeństwa Juniper, sandboxing oraz uczenie maszynowe, aby móc identyfikować zagrożenia typu day-one.

ATP można wdrożyć jako dodatek do usługi w chmurze do zapory z serii SRX, lub jako rozwiązanie JATP gromadzące i identyfikujące problemy z bezpieczeństwem zidentyfikowane przez zaporę z serii SRX. W obu przypadkach możliwa jest konfiguracja zasad SRX w celu blokowania zagrożeń oznaczonych jako złośliwe.

Urządzenie w zakładzie odbiera i analizuje dane z zapór stron trzecich lub źródeł danych dotyczących bezpieczeństwa. Umożliwia to organizacjom reagowanie na zagrożenia, wykrywanie złośliwego oprogramowania jednym dotknięciem. Jako otwarty ekosystem, platforma ATP firmy Juniper współpracuje ze wszystkimi zaporami sieciowymi i systemami SIEM. To sprawia, że jest wysoce kompatybilna i może być używana od razu w nowym środowisku. Wykrywanie i analiza, a także automatyzacja umożliwiają łagodzenie zagrożeń także za jednym dotknięciem. Wyjątkowe podejście do zaawansowanego złośliwego oprogramowania.

Zapory sieciowe nowej generacji z serii SRX firmy Juniper wykorzystują informacje pochodzące z usługi w chmurze Sky Advanced Threat Protection, a także dane GeoIP w celu blokowania złośliwych działań już na etapie próby dostania się do sieci lub po uzyskaniu dostępu. Zapewniają one również widoczność i kontrolę nad aplikacjami, systemy ochrony przed włamaniami, zasady bezpieczeństwa aplikacji przypisywane do użytkownika, a także ujednolicone zarządzanie zagrożeniami, dzięki którym można chronić i zabezpieczać zasoby firmy.

5. Check Point Advanced Threat Protection

Portfolio firmy Check Point obejmuje 23 modele zapór sieciowych, które zostały zoptymalizowane do jednoczesnej obsługi wszystkich technologii zapobiegania zagrożeniom, w tym pełną kontrolę ruchu SSL. Obsługują one inspekcję i kontrolę aplikacji, a także chmurę hybrydową. Założona w 1993 roku firma Check Point zapoczątkowała technologię zapór sieciowych i ma opinię lidera rynku bezpieczeństwa informacji.

Firma Check Point obsługuje ponad 2 500 dostawców usług komunikacyjnych na całym świecie i jest doskonale znana w całej branży. Dostawca oferuje również analizę wszystkich protokołów LTE, w tym GTP, SCTP i Diameter. Dzięki temu możliwa jest zintegrowana ochrona sieci LTE oraz ochrona łączności z internetem IP w przypadku urządzeń z adresami IPv4 i IPv6 i najbardziej skalowalna zapora sieciowa CGNAT klasy operatorskiej.

Asortyment zapór sieciowych dla przedsiębiorstw dostarczany przez firmę Check Point obejmuje 17 urządzeń i dwie obudowy na moduły kasetowe, dzięki którym możliwe jest skalowanie wydajności rozwiązania nawet do 400 Gb/s. Rozwiązanie może być również skonfigurowane jako urządzenie wirtualne na platformach VMware, Amazon Web Services (AWS), OpenStack i Microsoft Azure, a także udostępnione w formie programowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Next Generation Firewalls?

Chcesz dowiedzieć się więcej o NGFW? Jesteś w trakcie wymiany swoich zapór? A może planujesz wdrożenie zapory nowej generacji? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością udzielimy Ci informacji potrzebnych do dokonania właściwego wyboru. Zadzwoń do nas lub wyślij wiadomość. Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Zostaw wiadomość Zadzwoń teraz

*Dostępność rozwiązań jest zależna od kraju, w którym są świadczone usługi.

8 grudnia 2020

Udostępnij tę stronę:

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej