Blog Eksperta

Juniper MIST - czyli jak skutecznie prowadzić biznes

Zdobądź przewagę

Czy wiesz co stanowi wyznacznik udanego biznesu? 

Jaki element decyduje o tym czy będziesz liderem rynku czy, co gorsza, pozostaniesz niezauważoną szarością ginącą w tłumie?  

Co sprawia, że jedne biznesy potrafią rozkwitać w szaleńczym tempie, podczas gdy obok nich istnieją podobnie wyglądające i podobnie działające biznesy, które wiecznie zdają się tonąć w morzu problemów? 

Niby pracownicy są tak samo uzdolnieni, niby technologie, których używają pochodzą od tych samych dostawców i niby jest tak samo ale z jakiegoś powodu jest inaczej. W jednym przypadku widzimy ciągłe sukcesy, nieustanny napływ nowych klientów i poszerzanie zasięgu istniejącego biznesu, podczas gdy “ci drudzy” ciągle borykają się z problemami i nie są w stanie zdominować rynku. 

Czy nie ciekawi cię gdzie tkwi źródło sukcesu liderów? Czego potrzeba by wydostać się z kategorii “tych gorszych”?

Spektrum problemów, które codziennie “dotykają” firmy jest ogromne:

 • niestabilne połączenia, 
 • nagłe spadki wydajności, 
 • zanik Internetu, 
 • urządzenia, które przestają działać, 
 • wypięte kable, 
 • zakłócenia wywołane zbyt dużą ilością urządzeń podpiętych do sieci,
 • problemy wynikające z fatalnych warunków atmosferycznych.
   

A to tylko część nieprzyjemności, które potrafią pojawić się w najmniej spodziewanym momencie utrudniając życie Tobie, pracownikom oraz gościom firmy - wszystkim osobom podpiętym do sieci.

Komputery, laptopy, serwery, telefony komórkowe, tablety, smartwatche - większość znanych nam urządzeń korzysta z dostępu do Internetu, a biorąc pod uwagę, że żyjemy w czasach Internetu Rzeczy musimy dołożyć jeszcze jedną niewiadomą do tego równania. 

Widzisz Internet Rzeczy oznacza wszelkiej maści urządzenia elektryczne podpięte do dowolnej sieci, najczęściej informatycznej lub internetowej, które mają za zadanie zbierać niezliczone ilości danych. Za pomocą zamontowanych sensorów analizują otoczenie by zebrać dane dotyczące właściwości fizycznych, chemicznych lub cyfrowych, by następnie przetworzyć je w taki sposób aby udostępnić ci wartościowe raporty. Wskazać i wysunąć wnioski, które mogły ci dotychczas umknąć. Szczególnie z perspektywy biznesu. Jeśli dane dotyczą zachowań twoich maszyn, Internet Rzeczy pozwala wskazać miejsca, w których mógłbyś dokonać pewnych zmian i usprawnień. Jak choćby w przypadku OEE.

Jednym z najpopularniejszych wskaźników, na którym skupiają się właściciele firm, jest Overall Equipment Effectiveness, który określa jak efektywnie i wydajnie wykorzystujesz zasoby posiadane w firmie. W jaki sposób zarządzasz czasem, ludźmi, pieniędzmi, komponentami aby produkować jak najwydajniej, przy jak najmniejszym stanie odpadów oraz przestojów w działaniu firmy. Chcesz maksymalnej wydajności i efektywności. I właśnie IoT [Ang. Internet of things] pozwala osiągnąć ten sukces. Pod warunkiem, że możesz zamontować w swojej firmie tysiące kolejnych urządzeń.

I to jest pytanie, które warto teraz zadać - czy sieć, którą posiadasz w swojej firmie jest w stanie udźwignąć takie obciążenie? Czy twoi specjaliści potrafią radzić sobie z optymalizacją dodatkowych urządzeń? Jak szybko problemy dotyczące połączenia lub przestarzałych sterowników zostają naprawione?

A gdyby tak okazało się, że funkcjonowanie twojej firmy dało by się usprawnić już jutro? 

A co gdyby pewne przyzwyczajenia i odstępstwa od normy można było wyeliminować? 

A co gdyby posiadać system, który natychmiastowo potrafiłby zidentyfikować przyczynę i źródło problemu? Błyskawicznie wskazać, w którym momencie Internet ulega przeciążeniu, co jest przyczyną spadku jakości połączenia np. wideokonferencji albo czemu sygnał, który powinien być dużo mocniejszy, jest aktualnie słaby. 

Właśnie po to powstał Mist AI!

Juniper Mist

Wykrywanie anomalii w klasycznych sieciach komputerowych jest niezwykle trudne i czasochłonne. W przypadku Mist AI rzecz dzieje się, w pewien sposób, automatycznie i niejako autonomicznie.

System ten powstał przy założeniu, że najważniejsze do działania biznesu w XXI wieku jest to aby miał on wysokiej jakości, wydajny i efektywny internet. Dane są współczesnym złotem ale żeby je mieć i osiągnąć stan idealnego działania sieci potrzeba specjalisty, który będzie umiał poradzić sobie z problemami, które mogą pojawić się w momencie gdy w twojej firmie zatrudniasz tysiące pracowników. Do tego dochodzą tysiące urządzeń - czasem posiadających swoje lata - i skomplikowana infrastruktura, z której korzysta firma. Jej “być lub nie być” zależy od nieprzerwanej stabilności sieciowej.

Wiedząc jak ważne jest to aby nie posiadać przestojów większość firm, zaprzeczając logice, opiera swoje istnienie na wiedzy specjalistów i swego rodzaju zaufaniu, którym darzy swoich pracowników. Wiara w to, że specjaliści, których zatrudniasz, w momencie kiedy dojdzie do problemu, będą w stanie jak najszybciej zareagować, jest tym co tak naprawdę rodzi problemy.

Powiedzmy sobie szczerze - ile razy zdarzyło się, że twoi specjaliści, aby rozwiązać problem, potrafili głowić się nad nim długimi godzinami lub nawet dniami?

Ile czasu zajmowało im szukanie źródła problemu i dotarcie do miejsca, które jest zapalnikiem? 

W przypadku Mist AI to wszystkie urządzenia, które są podpięte do sieci, udostępniają dane na swój temat, by móc wykorzystać te informacje do jak najszybszego zlokalizowania źródła problemu. Co więcej system, który to monitoruje oparty jest o sztuczną inteligencję, która potrafi na bieżąco uczyć się tego jak prawidłowo działać w ramach twojego biznesu. Na bieżąco dostosowuje się do tego w jaki sposób twoi użytkownicy i pracownicy wchodzą w interakcję z siecią. A wszystko po to by nauczyć się jeszcze lepiej radzić z trudnościami i po to aby samoistnie, bez interakcji człowieka, auto kalibrować się i rozwiązywać problemy.

Mist AI opiera się właśnie o takie założenie - to twoi pracownicy korzystający z sieci udostępniają mnóstwo danych dotyczących swoich zachowań oraz posiadanego sprzętu tj. systemów operacyjnych, modeli telefonów, otwartych portów, zainstalowanych aktualizacji bezpieczeństwa etc. To wszystko i wiele, wiele więcej jest dostępne od ręki ale nikt dotychczas nie chciał, nie mógł albo nie potrafił skorzystać z tej cennej wiedzy. 

Twórcy Mist AI uznali, że jest to możliwe i zaczęli tworzyć oprogramowanie w taki sposób aby właśnie zebrać te dane, które i tak znajdują się na terenie twojego zakładu, i opakować je w taki sposób abyś był w stanie lepiej zrozumieć i wyciągnąć wnioski dotyczące otoczenia sieciowego. 

Co więcej twórcy zadali sobie trud aby zadać pytanie “a co by było gdybyśmy potrafili spojrzeć na problemy, które dotykają naszej sieci komputerowej ale z perspektywy użytkownika?”. Ale nie taki sposób, że on zgłasza problem pokroju “Nie działa mi sieć! Zróbcie coś z tym!” tylko w taki sposób aby można było odtworzyć w 100% przebieg tego co robił poszkodowany. Na jakie strony internetowe wchodził, co próbował zrobić, jakie aktywności towarzyszyły mu z jego urządzenia i w którym momencie dokładnie nastąpił problem. 

Jak się okazuje - takie podejście jest możliwe! 

Tak właśnie działa Mist AI - z perspektywy posiadanych danych możemy spojrzeć na ten sam problem pod różnym kątem, a co najważniejsze, z perspektywy użytkownika. To z kolei pozwala nam niemal natychmiast zlokalizować źródło problemu i określić, w którym momencie pojawiła się usterka. Nie potrzeba do tego specjalistycznego oprogramowania, które będzie analizować pakiety danych, które przychodzą z punktu A do punktu B. Nie musimy zatrudniać specjalisty lub eksperta, który zweryfikuje prawidłowość tych paczek danych i opowie nam w jaki sposób dwa urządzenia komunikują się ze sobą. Zamiast tego mamy łatwy w obsłudze interfejs dedykowany dowolnemu pracownikowi. A wszystko po to by praca nad utrzymaniem zdrowej kondycji sieci była lekka i przyjemna.

Co więcej koncepcja tego systemu opiera się o to aby wykorzystywać prawdopodobieństwo tego, w którym miejscu w przyszłości może pojawić się problem. Jeśli weźmiemy takie dane jak choćby:

 • czas potrzebny na podpięcie się do sieci,
 • częstotliwość błędów, które lecą użytkownikowi w tle,
 • częstotliwość paczek, które są gdzieś, po drodze, zgubione,
 • to jak twoje urządzenia powinny działać w sieci kontra to jak tak naprawdę działają,
 • sygnał, który pochodzi bezpośrednio od urządzenia pracownika - nawet jeśli telefon noszony jest ciągle w kieszeni - i który może tracić na sile w momencie gdy próbuje się skomunikować z najbliższym routerem,
 • czas, który jest potrzebny urządzeniu na to aby przełączyć się pomiędzy jednym Access Pointem, a drugim i wiele, wiele wskaźników to okaże się, że sztuczna inteligencja jest w stanie przewidywać nadchodzące wydarzenia. Wskazać kogo i kiedy dotknie bezpośrednio sytuacja zepsutej sieci komputerowej jeśli nie zareagujemy.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie te informacje i wszystkie te założenia wychodzą bezpośrednio ze źródła jakim jest technologia. Chcemy skupiać się na urządzeniach, które mamy i chcemy aby działały one bez problemu zapewniając naszym pracownikom nieustanny dopływ Internetu. Pragniemy dostępu w każdych warunkach tak aby nie odczuwać jakichkolwiek przestojów związanych z siecią. Zaś problemy powinno się łatwo zlokalizować i zrozumieć. Dlatego też twórcy Mist AI poszli o krok dalej, i na wszystkie dotychczas wymienione opcje, dołożyli intuicyjny interfejs, który działa w taki sposób aby przedstawiać podsumowania problematycznej sytuacji w formie łatwego do przeczytania i zrozumienia formatu. 

Wyobraź sobie, że wszystkie te dane, które zostały zebrane - wszystkie te porty, stracone paczki, urządzenia, wgrane aktualizacje, użyte systemy operacyjne, czy prawdopodobieństwo miejsc gdzie nastąpi problem - zbieramy do jednego, zbiorczego podsumowania, które w kilku zdaniach i w kilku akapitach przedstawi informację dotyczącą tego gdzie, zdaniem systemu, doszło, lub dojdzie, do problemu. A wszystko po to abyś nie musiał tracić dodatkowego czasu na to aby zinterpretować informacje, które zostały dla ciebie zebrane. Wszystko po to abyś jak najszybciej przeszedł do czynów i zareagował.

Nieważne czy mówimy tu o fizycznym problemie - wypiętym kablu albo baterii, która uległa rozładowaniu - czy o problemach stricte związanych z oprogramowania. Mist AI radzi sobie w obu przypadkach i potrafi zasugerować odpowiednie działania naprawcze.

Co ciekawe sugestie te nie są przedstawiane w formie suchego, technicznego dialogu lecz do naszych rąk trafia dodatkowo asystent AI - Marvis, z którym możemy wchodzić w interakcje i wypytać o rzeczy dotyczące firmy. Marvis stanowi dodatek do niezwykle potężnego pakietu jakim jest Mist AI. Jest to moduł sztucznej inteligencji, z którym można normalnie czatować pytając np. oto:

 • jak wiele różnych systemów operacyjnych jest podpiętych aktualnie do naszej sieci, 
 • jak często konkretne strony internetowe przestają działać,
 • który protokół wywołuje u naszych użytkowników największy problem,
 • czy są jakieś urządzenia, które wiecznie się wieszają w momencie podpięcia do sieci,
 • czy problematyczne są urządzenia flagowe, a może nieznana marka,
   

Marvis jest modułem sztucznej inteligencji, który rozpoznaje naturalny język człowieka i któremu możesz zadawać pytania w taki sam sposób w jaki zadajesz pytania w wyszukiwarce Google. Co więcej system ten ciągle jest udoskonalany i ciągle powiększa zasób swojego słownictwa. To oznacza, że z każdym dniem staje się coraz mądrzejszy i z każdym dniem potrafi jeszcze lepiej interpretować zadawane mu pytania.

Wspominam o tym dlatego, że z często widzę, że największą frustrację wśród współpracowników wywołuje moment kiedy internet nie działa prawidłowo. Kiedy czują się ignorowani przez dział, który został stworzony po to aby właśnie im pomagać i rozwiązać ich problem. Chcą być w centrum zainteresowania jednak nawet jeśli ma miejsce zgłoszenie i zostaje ono odnotowane to jest ono zwykle zauważone za późno. Nawet jeśli uda się porozmawiać z ekspertem to stosowane są na nich generyczne i standardowe pytania po to aby wskazać, że może to oni popełnili błąd i to oni są winni. Czując, że tracą cenny czas, przez to, że nie działa ich urządzenie, narasta jedynie frustracja i niechęć do pracy. 

Największą wartością dodaną jest w takim wypadku czas. Czas w jakim jesteś w stanie znaleźć i rozwiązać problem oraz jednocześnie czas w jakim jesteś w stanie zapobiegać nadchodzącym, złym wydarzeniom. Bo gdybyś wiedział, że w twojej firmie ulokowana jest tykająca bomba, w postaci źle skonfigurowanego urządzenia, albo urządzenia, które odbija od siebie użytkowników (np. wadliwy Access Point) to chciałbyś jak najszybciej rozwiązać ten problem. Pragniesz szybkiej identyfikacji, doskonałego monitoringu ale przede wszystkim odciążenia czynnika ludzkiego i zamienia go na system komputerowy. Automatyczny i autonomiczny system, który działa dużo wydajniej i lepiej pomaga w rozwiązywaniu problemów niż człowiek.

I to jest właśnie najpiękniejsza cecha, która odróżnia Mist AI od konkurencji. To, że z jednej strony dostajesz narzędzie, które jest niezwykle wydajne i od podstaw powstawało z koncepcją tego, że ma działać szybko, ma uczyć się na cudzych błędach i jednocześnie, każdego dnia, udoskonalać. Z drugiej strony chcemy aby ten system pozwalał na to aby twoja firma stała się jeszcze bardziej przejrzysta dla ciebie samego. Po to abyś jeszcze lepiej rozumiał to co dzieje się wokół. Szczególnie w czasach kiedy z dnia na dzień coraz więcej urządzeń będzie wymagać stabilnego internetu. 

Coraz więcej urządzeń pojawia się w twojej firmie. Coraz więcej maszyn, które dotychczas wydawało się, że nie będą potrzebowały połączenia z internetem, nagle stają się Smart. Nagle stają się czymś więcej niż tylko maszyną, którą możesz włączyć lub wyłączyć. W takich warunkach i w takim otoczeniu chcesz mieć pewność, że kiedy z dnia na dzień twój sukces będzie się powiększać i kiedy rodzina urządzeń, które posiadasz w swojej firmie zacznie się stopniowo zwiększać, to ty sam nie odczujesz przytłoczenia pod natłokiem sytuacji. To ty masz być panem i władcą w swojej firmie i to ty masz mieć świadomość tego, że działa ona perfekcyjnie, niczym doskonale zbalansowana łódź. Łódź, w której to ty jesteś kapitanem i to ty sterujesz swym statkiem do odpowiedniego portu.

Nie istnieje nic gorszego niż świadomość tego że twój statek może zacząć przeciekać, a ty będziesz tracić czas na to aby znaleźć bolesną dziurę lub, co gorsza, zignorujesz ten fakt bo wyda Ci się, że tak po prostu powinno być. 

Nie! Tak nie może być! 

Nie możesz pozwalać sobie na niepewność lub kosztowne pomyłki, których dałoby się uniknąć gdybyś tylko odważył się myśleć w szerszej perspektywie. Mist AI jest właśnie takim szerszym spojrzeniem. Latarnią, która rozświetla drogę do celu, który ty sobie obrałeś. 

Jeśli chcesz mieć pewność że wszystko w twojej firmie, co choćby częściowo, dotyka internetu, będzie działać perfekcyjnie, musisz przygotować się na mnóstwo scenariuszów, które mogą wydarzyć się lub już dzieją się w twojej firmie.  

Nikt nie lubię być nagle zaskakiwany negatywnymi wiadomościami. Nikt nie lubi w trakcie pracy stracić połączenia z internetem. Nikt nie lubi w trakcie spotkań ze swoim klientem widzieć, że traci jakość połączenia. Nikt nie lubi kiedy systemy, w które zainwestował mnóstwo pieniędzy, nagle przestają działać. Nikt nie lubi czuć się zagubiony pod natłokiem frustracji, która narasta w momencie kiedy coś, co powinno działać prawidłowo, nagle ulega uszkodzeniu.

Aby pozbyć się tego ciężaru, który może spoczywać na tobie jako właścicielowi firmy, warto jest wykorzystać nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja, które pomogą tobie i twojej firmie bez względu na to czym się zajmujesz, ile posiadasz pracowników czy jakiej gałęzi gospodarczej nie dotyka Twój biznes. Mist AI stara się być uniwersalnym rozwiązaniem, które jest w stanie zaradzić każdemu kto posiada w swojej firmie urządzenia elektryczne podpięte do sieci. 

Nieważne ile czujników, sensorów, urządzeń, komputerów, telefonów, laptopów posiadasz w swojej firmie i jak bardzo skomplikowana jest sieć i systemy, z których korzystasz. Mist AI jest na tyle elastycznym rozwiązaniem i tak doskonale napisanym oprogramowaniem, że potrafi dostosować się do praktycznie każdego istniejącego systemu, które obecnie istnieje na świecie. To właśnie ta elastyczność i otwartość umysłu twórców sprawia, że oprogramowanie to tak szybko staje się liderem technologicznym, z którego korzysta coraz więcej firm na całym świecie.

Jeśli i Ty chciałbyś dołączyć do grona liderów i usprawnić działanie swojej firmy to sądzę, że już wiesz co należy zrobić. Resztą zajmie się już za ciebie Mist AI.

 

Marcin Sikorski - 15 lipca 2021

Chcesz porozmawiać na temat tego rozwiązania lub uzyskać wycenę?

Skontaktuj się z nami już dziś!

Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Nasz zespół jest gotowy, żeby Ci pomóc.

Zostaw wiadomość +48 22 5671740 Zapytaj o wycenę

Udostępnij tę stronę:

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej