Aktualności

Pięciu najlepszych dostawców zapór sieciowych nowej generacji w 2020 r.

Zapory sieciowe to fundament każdej strategii bezpieczeństwa IT.

W 2019 roku organizacje musiały zmierzyć się z niespodziewanymi wyzwaniami, jakimi były nasilone znane i nieznane zagrożenia oraz ataki. Dlatego właśnie ograniczanie słabych punktów, praca nad poprawą poziomu ochrony sieci oraz automatyczne wykrywanie i usuwanie zagrożeń to najwyższe priorytety bezpieczeństwa na rok 2020. Firmy, które nie chcą w 2020 roku zostać opisane na pierwszych stronach gazet jako ofiary ataków, muszą świadomie się przed nimi zabezpieczać!

Współcześnie z wieloma rodzajami złośliwego oprogramowania, takimi jak ransomware, worms, trojanami, programy szpiegujące, reklamowe czy szantażujące, poradzi sobie standardowa zapora sieciowa. Natomiast zapory sieciowe nowej generacji (NGFW) idą o krok dalej, oferując nie tylko możliwość identyfikacji, ale i całkowitej blokady szkodliwego kodu jeszcze przed dostaniem się do sieci firmy. NGFW wyjątkowo szybko wykrywają i zwalczają ataki w całej sieci. Cyberataki stają się coraz bardziej złożone, dlatego zapory sieciowe nowej generacji z pewnością zagoszczą na stałe w środowiskach zabezpieczeń organizacji, bez względu na to, czy procesy zachodzą w centrum danych, w sieci, czy w chmurze.

Ocena zapór nowej generacji oraz ich funkcji to jeden z obowiązkowych kroków na drodze do podniesienia poziomu ochrony organizacji. Cyberataki i zaawansowane metody wykorzystywane przez hakerów nie tylko napędzają przedsiębiorstwa do poszukiwań zapór nowej generacji, ale i popychają dostawców takich rozwiązań do optymalizacji i modernizacji oferowanych produktów. Obecnie prognozowany jest wzrost światowego rynku zapór sieciowych do ok. 4,69 mld USD w roku 2023, co daje ok. 11,4% CAGR w latach 2018–2023. To największy rynek produktów związanych z bezpieczeństwem, którego wartość stale wzrasta w tempie wynoszącym około 8% rocznie.

Wykrycie złośliwych wiadomości e-mail, ataków phishingowych i innych ukrytych zagrożeń to trudne zadanie, ale, na szczęście, wiele firm pracujących nad zaporami sieciowymi nowej generacji oferuje funkcje zapobiegające zagrożeniom, które na pewno docenią pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zasobów informatycznych. Najlepsze zapory sieciowe obejmują między innymi świadomość aplikacji, scentralizowane funkcje zarządzania, szczegółową inspekcję pakietów, zapobieganie zagrożeniom przy 100 Gb/s czy hybrydowe zabezpieczenia w chmurze. Dzięki temu ochronią organizację przed wzbierającą falą złośliwego oprogramowania, próbami włamań poprzez obchodzenie zabezpieczeń czy innymi zaawansowanymi zagrożeniami.

Najbardziej pożądane funkcje zapór nowej generacji

Najlepsze zapory sieciowe nowej generacji oferują szereg funkcji i możliwości — między innymi rozpoznawanie tożsamości, obsługę zapór zabezpieczających pojedynczą sieć przedsiębiorstwa, a także jego oddziały, wielopoziomowe strefy ograniczonego zaufania (DMZ) oraz rozwiązania wirtualne, które mogą zostać wdrożone w chmurze. Wyposaża się je w możliwości, takie jak świadomość tożsamości i aplikacji, raportowanie, kompleksowe narzędzia do zarządzania, zapobieganie włamaniom, egzekwowanie zasad, wyzwalanie alertów, a coraz częściej również w międzyfirmowe kanały analizy zagrożeń. Należyte porównanie zapór sieciowych nowej generacji musi obejmować różnice w zakresie wydajności, możliwości integracji z produktami zabezpieczającymi innych firm, łatwości instalacji i obsługi, wydajności blokowania zagrożeń, a także dodatkowych funkcji, takich jak widoczność aplikacji czy ochrona w chmurze. Ostatnim, ale niezwykle istotnym składnikiem zestawienia, powinna być cena.

Zapora sieciowa nowej generacji powinna znaleźć się na liście zakupów każdego przedsiębiorstwa. – Mohamed El Haddouchi, dyrektor ds. rozwiązań i innowacji w firmie Infradata.


Nasza lista dostawców NGFW wartych uwagi w 2020 roku obejmuje powyższe funkcje oraz wskazuje podmioty, którym udało się wyróżnić na tle konkurencji poprzez innowacje oraz regularne dodawanie nowych funkcji docenianych przez specjalistów IT ds. bezpieczeństwa.

Poniżej znajduje się nasze zestawienie 5 najlepszych dostawców rozwiązań NGFW, na których warto zwrócić uwagę w 2020 r.

Fortinet FortiGate

Firma Fortinet, której już dziesiąty raz udało się zdobyć uznanie w serii badań Magic Quadrant dotyczących zapór sieciowych, ma ofertę, którą zdecydowanie warto rozważyć. Poprzez integrację ochrony i funkcji SD-WAN oraz zunifikowanego zarządzania zagrożeniami, przedsiębiorstwo Fortinet minimalizuje złożoność zarządzania zaporą sieciową, jednocześnie pomagając ograniczać koszty.

Seria FortiGate 60 to jedna z najlepiej sprzedających się zapór sieciowych spośród obecnie dostępnych na rynku. Zapory sieciowe FortiGate to rozwiązania o niesamowitej wydajności znacznie zwiększające bezpieczeństwo sieci. Poza zapobieganiem i wykrywaniem znanych i nieznanych zagrożeń przy użyciu analizy zagrożeń rozwiązanie FortiGates oferuje funkcje zabezpieczeń w chmurze, takie jak integracja środowisk wielochmurowych (obsługa 7 dostawców produktów typu infrastruktura jako usługa), funkcje WAN Edge dla oddziałów przedsiębiorstw oraz ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, wykorzystywaniem luk oraz złośliwie spreparowanymi stronami internetowymi, zarówno w ruchu zaszyfrowanym, jak i niezaszyfrowanym.

W tym roku firma Fortinet wprowadziła rozwiązanie FortiGate 60F, zaporę sieciową nowej generacji z siecią SD-WAN. Premiera tego produktu wiąże się również z narodzinami nowej generacji rozwiązań obejmujących między innymi najbardziej innowacyjną funkcję oferowaną przez przedsiębiorstwo: kompletne rozwiązanie SD-WAN i NGFW oparte na nowym procesorze bezpieczeństwa SOC4.

Firma Fortinet to gwarancja ciągłej innowacji. Jej klienci mogą liczyć na najnowocześniejsze narzędzia zabezpieczające, dzięki którym sukces na cyfrowym rynku będzie na wyciągnięcie ręki. Zapora sieciowa nowej generacji FortiGate to niezwykle wydajne zabezpieczenie sieci łączące ochronę przed atakami, kontrolę nad aplikacjami oraz funkcje zwalczania złośliwego oprogramowania z klasyczną zaporą sieciową i rozwiązaniem VPN. Od teraz w każdym przedsiębiorstwie może działać zapora sieciowa nowej generacji — jedna platforma gwarantująca bezpieczeństwo w całym środowisku sieciowym.

Seria "PA" urządzeń firmy Palo Alto Networks

Firma Palo Alto była nagradzana pozycją lidera Magic Quadrant w branży zapór sieciowych przez osiem kolejnych lat, jednocześnie uzyskując najwyższy wynik skuteczności zabezpieczeń w badaniach zapór sieciowych nowej generacji NSS Labs 2019.

Zapory sieciowe nowej generacji firmy Palo Alto składają się z urządzeń fizycznych, zwirtualizowanych zapór i zapór zgodnych z siecią 5G. Wszystkie bazują na architekturze z jednym skanowaniem i kontrolują cały ruch, w tym wszystkie aplikacje, zagrożenia i całą zawartość, po czym powyższy ruch kojarzą z użytkownikami, bez względu na lokalizację lub typ urządzenia.

Dzięki współdzielonej w całym ekosystemie analizie zagrożeń firma Palo Alto Networks może poszczycić się stale aktualnymi danymi zapory. Seria PA zapór sieciowych nowej generacji firmy Palo Alto skraca czas reakcji dzięki zautomatyzowanemu działaniu i możliwości zautomatyzowania przepływu pracy za pomocą narzędzi do administracji, np. usługi wystawiania ticketów lub innego systemu z RESTful API. Do kluczowych cech zapór sieciowych firmy Palo Alto można zaliczyć bezpieczny dostęp dla wszystkich użytkowników, bez względu na lokalizację, bezpieczny zaszyfrowany ruch, wykrywanie zaawansowanych zagrożeń i ich eliminację, a także rozwiązanie WildFire wykrywające i automatycznie blokujące nieznane zagrożenia przy użyciu danych globalnej społeczności. Zapory firmy Palo Alto oferują również funkcje identyfikujące użytkowników i uniemożliwiające dostęp do znanych stron phishingowych. Jest to możliwe dzięki filtrowaniu adresów URL i powstrzymywaniu użytkowników przed podawaniem korporacyjnych poświadczeń na nieznanych stronach.

Od przejęcia firmy Aporeto, firmy z branży mikrosegmentacji wykorzystującej tożsamości maszyn do ograniczania ruchu sieciowego, firma wykonuje zwrot w stronę chmury.

Zapory Juniper Networks SRX

Zapory sieciowe nowej generacji z serii Juniper Networks SRX łączą wysokowydajne zabezpieczenia ze zintegrowanymi usługami gwarantującymi bezpieczeństwo aplikacji, ochroną przed włamaniami oraz wykrywaniem zaawansowanych zagrożeń. Poza sprzętem SRX firma Juniper oferuje wirtualną zaporę vSRX oraz rozwiązanie cSRX stworzone z myślą o środowiskach konteneryzowanych.

Rozwiązanie zapobiegające zaawansowanym zagrożeniom (ATP) wykrywa i blokuje cyberzagrożenia w sieci, zarówno te znane, jak i nieznane. Wykorzystuje ono SecIntel, kanał z informacjami na temat bezpieczeństwa Juniper, sandboxing oraz uczenie maszynowe, aby móc identyfikować zagrożenia typu day-one.

ATP można wdrożyć jako dodatek do usługi w chmurze do zapory z serii SRX, ewentualnie jako rozwiązanie JATP w zakładzie gromadzące i przetwarzające problemy z bezpieczeństwem zidentyfikowane przez zaporę z serii SRX. W obu przypadkach możliwa jest konfiguracja zasad SRX w celu blokowania zagrożeń oznaczonych jako złośliwe.

Urządzenie w zakładzie odbiera i analizuje dane z zapór stron trzecich lub źródeł danych dotyczących bezpieczeństwa. To umożliwia przedsiębiorstwom za jednym dotknięciem przycisku reagować na zagrożenia, wykrywać złośliwe oprogramowanie i unikać uzależnienia się od dostawcy. Platforma firmy Juniper jako otwarty ekosystem współpracuje ze wszystkimi zaporami sieciowymi i systemami SIEM. To sprawia, że jest wysoce kompatybilna i może być używana od razu w nowym środowisku. Wykrywanie i analiza oraz poziom zautomatyzowania umożliwia likwidowanie zagrożeń za jednym dotknięciem przycisku. Wyjątkowe podejście do zaawansowanego złośliwego oprogramowania.

Zapory sieciowe nowej generacji oferowane przez firmę Juniper wykorzystują informacje pochodzące z usługi chmurowej Sky Advanced Threat Protection udostępnianej przez firmę Juniper, a także informacje GeoIP w celu blokowania wszelkich złośliwych działań już na etapie próby dostania się do sieci lub po uzyskaniu dostępu. Rozwiązania z tej serii zapewniają również widoczność i kontrolę nad aplikacjami, systemy ochrony przed włamaniami, a także zasady bezpieczeństwa aplikacji przypisywane do poszczególnych użytkowników i ujednolicone zarządzanie zagrożeniami (UTM), dzięki którym możliwa jest ochrona i zabezpieczenie zasobów przedsiębiorstwa.

Ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami Check Point

W 2019 roku firmie Check Point udało się zdobyć najwyższy wynik w zakresie zabezpieczeń w teście grupowym NSS Labs dotyczącym zapobiegania włamaniom. Zapory nowej generacji firmy Check Point oraz zaawansowane rozwiązania chroniące urządzenia końcowe osiągnęły 100% współczynnik blokowania i ocenę „Polecana”. Katalog firmy Check Point obejmuje 23 modele zapór sieciowych zoptymalizowane do jednoczesnej obsługi wszystkich technologii zapobiegających zagrożeniom, w tym pełną inspekcję ruchu SSL. Obsługuje nie tylko inspekcję i kontrolę aplikacji, ale i chmurę hybrydową. Założona w 1993 roku firma Check Point zapoczątkowała technologię zapór sieciowych i ma opinię lidera rynku bezpieczeństwa informacji.

Firma Check Point obsługuje ponad 2500 klientów wśród dostawców usług komunikacyjnych (CSP) i jest rozpoznawalna w branży. Dostawca oferuje również analizę wszystkich protokołów LTE, w tym GTP, SCTP i Diameter. Dzięki temu możliwa jest zintegrowana ochrona sieci LTE oraz ochrona łączności z internetem IP w przypadku urządzeń z adresami IPv4 i IPv6 i najbardziej skalowalna zapora sieciowa CGNAT klasy operatorskiej.

Asortyment zapór sieciowych dla przedsiębiorstw dostarczany przez firmę Check Point obejmuje 17 urządzeń i dwie obudowy na moduły kasetowe, dzięki którym możliwe jest skalowanie wydajności rozwiązania nawet do 400 Gb/s. Rozwiązanie może być również skonfigurowane jako urządzenie wirtualne na platformach VMware, Amazon Web Services (AWS), OpenStack i Microsoft Azure, a także udostępnione w formie programowej.

Forcepoint NGFW

Od innych dostawców zapór sieciowych nowej generacji firmę Forcepoint odróżnia nie tylko tytuł „wizjonerów” nadany w związku z serią badań Magic Quadrant 2019 dotyczących zapór sieciowych, ale i podejście bazujące na analizie behawioralnej, to jest na śledzeniu sposobów, dzięki, którym użytkownicy uzyskują dostęp i wykorzystują krytyczne dane.

Zapory sieciowe nowej generacji firmy Forcepoint obejmują centralizację monitoringu, zarządzania i raportowania ruchu sieciowego w zróżnicowanych środowiskach fizycznych, wirtualnych i chmurowych, obejmujących także urządzenia należące do podmiotów zewnętrznych. Firma uzyskała tytuł „Polecana” w teście grupowym NSS Labs 2019, dotyczącym zapór sieciowych nowej generacji. Firma Forcepoint zapewnia optymalizację przepływów pracy upraszczającą codzienne zadania administracyjne oraz zarządzanie bezpieczeństwem w celu zapewnienia wysokiej wydajności i niskiego całkowitego kosztu posiadania rozwiązania.

Dodatkowo zapory sieciowe nowej generacji firmy Forcepoint oferują szybki ruch zaszyfrowany i niezaszyfrowany, w tym połączenia internetowe HTTPS, oraz szczegółowe mechanizmy kontroli zabezpieczeń, które pomogą w ochronie przedsiębiorstw i użytkowników w błyskawicznie zmieniającym się świecie. Rozwiązania firm mogą nawet ograniczyć dostęp z wybranych aplikacji na urządzeniach końcowych w celu blokowania urządzeń lub uniemożliwiania eksploatacji wrażliwego oprogramowania.

21 kwietnia 2020

Udostępnij tę stronę:

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej