Pięciu najlepszych sprzedawców rozwiązań SD-WAN roku 2020

Najlepsi dostawcy SD-WAN skutecznie się wyróżniają

Rozwiązania WAN oparte o routery są niezwykle złożone w kontekście współczesnych wielochmur czy mobilnych środowisk biznesowych. Wiele przedsiębiorstw przezbraja sieci z myślą o rozwiązaniach SD-WAN, kierując się tym, jak krytyczny dla przedsiębiorstw wykorzystujących chmurę jest networking za pośrednictwem wielochmury. Ze względu na to, że firmy migrują do aplikacji w chmurze, popyt na przepustowość rośnie na tyle, że tradycyjnym rozwiązaniom WAN (np. MPLS) coraz trudniej spełnić oczekiwania w zakresie kosztów i elastyczności. Przedsiębiorstwa wiedzą, że zintegrowane bezpieczeństwo i rozwiązania SD-WAN to kluczowe kwestie, dlatego wybierają bezpieczne rozwiązania SD-WAN o ograniczonej złożoności i poprawiające poziom ochrony organizacji.

Obecnie działa wielu dostawców rozwiązań SD-WAN o różnych specjalizacjach, takich jak bezpieczeństwo, trasowanie czy optymalizacja WAN. Każdy z nich ma zalety i wady, ale warto pamiętać, że najlepsze rozwiązania SD-WAN powinny gwarantować działanie bez przerw oraz mieć na wyposażeniu zabezpieczenia, zwłaszcza w przypadku oddziałów łączących się bezpośrednio z Internetem czy korzystających z zasobów w chmurze. Czego oczekiwać od dostawców SD-WAN?

Dostawcy rozwiązań SD-WAN wzbogacają je innymi funkcjami, zwykle są to zabezpieczenia. Funkcje sieciowe zwykle można znaleźć w oferowanych konsolach do zarządzania rozwiązaniem. Mówiąc krótko: nie istnieje idealny dostawca gotowych rozwiązań SD-WAN. Badając rynek w poszukiwaniu odpowiedniego dostawcy rozwiązań, warto zapoznać się z naszym przeglądem najlepszych dostawców w roku 2020. Zawiera on firmy, którym udało się wyróżnić w 2019 roku, ofertą zaawansowanych, innowacyjnych i najlepiej działających rozwiązań SD-WAN.

1. Juniper Networks Contrail

Sztuczna inteligencja zmienia obraz sieci, a firma Juniper Networks wierzy, że stanie się ona fundamentem sieci autonomicznych, dlatego przedsiębiorstwo maksymalizuje elastyczność opcji kontroli SDN, zarówno u klienta, jak i w przypadku usług zarządzanych w chmurze. Z nastaniem roku 2019 firma Juniper Networks rozwinęła swoje przewagi konkurencyjne o pozycje w katalogu korporacyjnym, ogłaszając, że nowa konsola do zarządzania rozwiązaniem SD-WAN od teraz oferuje również obsługę rozwiązania SD-LAN.

Dzięki temu podmioty gospodarcze mogą korzystać z uproszczonego podejścia do zarządzania wdrażaniem rozwiązania SD-Branch. Pozostając przy zunifikowanych operacjach: firma Juniper Networks dodatkowo ułatwiła obsługę sieci Wi-Fi w połączeniu z rozwiązaniem SD-Branch. Portalu wykorzystywanego do obsługi rozwiązań SD-WAN i SD-LAN można używać do wyświetlania punktów dostępu Mist i uruchamiania chmury Mist do zapewniania sieci WLAN, rozwiązywania problemów, zarządzania oraz innych codziennych operacji.

Przy omawianiu rozwiązania SD-WAN warto wspomnieć o skalowaniu oferowanym przez firmę Juniper, to jest od najmniejszych oddziałów do największych ośrodków wymagających łączności WAN Edge 100 Gb/s. Rozwiązanie Contrail SD-WAN znacznie upraszcza złożoność pracy w sieci i zarządzania na wszystkich szczeblach przedsiębiorstwa. Contrail SD-WAN zapewnia zunifikowaną kontrolę zasad i bezpieczeństwa na przestrzeni całej gamy typów połączeń WAN, obsługę MPLS, połączenia szerokopasmowe, 4G LTE i inne. 

Oferuje dynamiczny wybór ścieżki, co gwarantuje dostosowany do obciążenia roboczego tryb transportu. Platforma Contrail Service Orchestration (CSO) pozwala na tworzenie portali samoobsługowych; ułatwiając tym samym klientom oraz użytkownikom zapewnianie wszelkiego rodzaju połączeń bez konieczności uzyskania wsparcia ze strony pracowników IT lub operatora.

Dzięki obsłudze funkcji zero-touch provisioning (ZTP) wystarczy tylko uruchomić CPE Juniper w siedzibie firmy, aby uzyskać automatycznie dostęp do sieci SD-WAN. Wszystkie urządzenia w danej lokalizacji oraz urządzenia końcowe w chmurze są zarządzane w ten sam sposób i obsługiwane centralnie. Dzięki temu ustanawianie zasad dla poszczególnych lokalizacji, firm bądź użytkowników jest bezbolesne, szybkie i proste.

2. Riverbed SteelConnect

Firma Riverbed ogłosiła, że rozszerza obecność w branży rozwiązań SD-WAN dla przedsiębiorstw, rozpoczynając strategiczną globalną współpracę z Versa Networks, a chwilę później, w październiku 2019 roku, pochwaliła się osiągnięciem znaczącego kamienia milowego w portfolio SD-WAN, prezentując produkt SteelConnect EX. Rozwiązanie obejmujące infrastrukturę WAN Edge klasy firmowej i operatorskiej uzupełnia istniejący produkt z serii SteelConnect CX oraz zapewnia maksymalną elastyczność złożonych sieci ze zintegrowanym przyspieszaniem aplikacji oraz zaawansowanymi usługami bezpieczeństwa sieci. Rozwiązanie SteelConnect CX będzie nadal oferowane klientom SME.

Linia produktów firmy Riverbed w sposób bezproblemowy integruje optymalizację WAN oraz SD-WAN w postaci jednego rozwiązania. Dzięki SteelConnect Director firma Riverbed oferuje scentralizowaną platformę do zarządzania obejmującą niezbędne zarządzanie, monitorowanie i koordynowanie funkcji wdrożonego w postaci rozproszonej rozwiązania SD-WAN. Produkt SD-WAN przedsiębiorstwa Riverbed może bez konfliktów współistnieć i współpracować ze starszymi sieciami, a usługi SD-WAN umożliwiając organizacjom wdrażanie topologii hybrydowych i opartych o Internet. Dzięki firmie Riverbed do stworzenia rozwiązania SD-WAN w chmurze, automatyzacji łączności między dostawcami chmur, regionami chmur, oddziałami oraz chmurą wystarczy jedno kliknięcie. Linia produktów SteelConnect zapewnia koordynację na bazie zasad rozciągającą się na całą strukturę sieci rozproszonej. Rozwiązania firmy obejmują optymalizację dla AWS oraz Microsoft Azure, a także możliwość zestawiania połączeń przy pomocy jednego kliknięcia. Produkt SteelConnect umożliwia także poprawę wydajności aplikacji w przypadku ruchu TCP.

Jako platforma brzegowa WAN, rozwiązanie SteelHead SD firmy Riverbed integruje w sobie możliwości oferowane przez technologię SD-WAN, optymalizację sieci WAN oraz zapory brzegowej w jednym urządzeniu. Gwarantuje to wysokowydajne i bezpieczne działanie aplikacji zdalnych dzięki obejmującym całą sieć zasadom. Zarówno urządzenie, jak i oprogramowanie są dostępne w modelu abonamentowym, w ramach którego firma Riverbed oferuje urządzenie, platformy oparte na chmurze i oprogramowanie, a także elastyczne opcje cenowe.

Firma Riverbed oferuje również produkty do monitorowania wyników aplikacji (APM). Jeśli przedsiębiorstwo chce nadal móc kontrolować wyniki aplikacji podczas ich migracji do chmury, bez APM się po prostu nie obejdzie.

3. Citrix Netscaler

Rozwiązanie SD-WAN NetScaler firmy Citrix jest szczególnie cenione wśród specjalistów sieci. Dowodem takiego stanu rzeczy może być tytuł „konkurent” zdobyty w serii badań Gartner Magic Quadrant dotyczącej infrastruktury WAN Edge w 2019 roku. Przedsiębiorstwo oferuje jedno urządzenie na oddział. Kluczowe funkcje obejmują wybór ścieżek w czasie rzeczywistym w oparciu o pakiet, obsługę dwukierunkowego rozwiązania QoS, integrację zabezpieczeń oddziału z zaawansowaną zaporą sieciową oraz ochroną w chmurze, a także segmentację opartą o strefy wspomagające utrzymywanie różnych zasad dla różnych grup.

Rozwiązanie SD-WAN firmy Citrix dodatkowo konsoliduje inne funkcje sieciowe, takie jak optymalizację WAN oraz zaporę z analizą stanów połączeń. Urządzenia są uruchamiane w zakładach i centrach danych. Do tego mogą obsługiwać wiele trybów transportu, od MPLS i sieci mobilnej do szerokopasmowej, a to wszystko za pośrednictwem pojedynczego wirtualnego łącza.

Jedną z najważniejszych funkcji oferowanych przez rozwiązanie firmy Citrix jest traktowanie wielu połączeń WAN jako jednolitej puli przepustowości. Inne ważne elementy to zintegrowana optymalizacja sieci WAN oraz scentralizowane raportowanie.

Rozwiązanie SD-WAN firmy Citrix jest naprawdę potężne. Pozwala na zwiększenie niezawodności sieci WAN, zredukowanie kosztów przepustowości oraz usprawnienie działania aplikacji. To skalowalne rozwiązanie opracowane z myślą o przedsiębiorstwach, które łączy w sobie funkcje optymalizacji ruchu w sieciach WAN, routingu brzegowego, wirtualizacji sieci WAN, połączeń VPN, zapory sieciowej, a także kompleksowe możliwości w zakresie widoczności aplikacji i centralnego zarządzania. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala także na optymalizację rozwiązań XenApp oraz XenDesktop oferowanych przez Citrix, a także protokołów wykorzystywanych przez oprogramowanie, z którego korzysta przedsiębiorstwo.

4. Bezpieczna sieć SD-WAN firmy Fortinet

Bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa, porzucenie rozwiązania MPLS na rzecz szybkiego, niedrogiego połączenia szerokopasmowego nie jest wolne od wyzwań, z których najtrudniejszym jest bezpieczeństwo. Nadrzędną kwestią, jaką należy rozważyć, wybierając dostawcę sieci SD-WAN, jest bezpieczeństwo.

Firma Fortinet dwa razy z rzędu zdobyła tytuł „Polecana” w teście grupowym NSS Labs dotyczącym rozwiązań SD-WAN. Spośród ośmiu dostawców SD-WAN zajęła pierwsze miejsce w zakresie najniższych TCO na Mb/s, a do tego zdobyła tytuł „konkurent” w serii badań Gartner Magic Quadrant dotyczącej infrastruktury WAN Edge w 2019 roku. Z kolei w grudniu 2019 roku firma Fortinet ogłosiła, że z jej bezpiecznego rozwiązania SD-WAN korzysta 21 000 klientów na całym świecie, a dodatkowo przedsiębiorstwo udziela wsparcia podmiotom w ponad 100 000 zakładów. Warto pochylić się nad tym, dlaczego bezpieczne rozwiązanie SD-WAN firmy Fortinet jest zdecydowanie godne uwagi.

Fortinet to jedyny gracz na rynku, który odrzucił układy scalone, które w jego opinii nie były projektowane z myślą o najwyższej klasy przetwarzaniu bezpieczeństwa. Po całych dekadach intensywnej pracy nad ASIC w 2019 roku firma Fortinet wprowadziła na rynek nowy procesor bezpieczeństwa SOC4 (system na układzie scalonym), krzemowy układ scalony zaprojektowany z myślą o trasowaniu, bezpieczeństwie i sieci SD-WAN. Zapora sieciowa nowej generacji FortiGate 60F jest jednym z najszybszych i najsolidniej wyposażonych stacjonarnych urządzeń SD-WAN w branży. Aby dotrzymać tempa szaleńczemu popytowi powstałemu w związku z rozproszonymi sieciami i aplikacjami biznesowymi, przedsiębiorstwo oferuje organizacjom transformacje WAN Edge w rozsądnych cenach.

Bezpieczne rozwiązanie SD-WAN Fortigate obejmuje zaawansowane trasowanie, optymalizację WAN oraz zabezpieczenia NGFW. Proste rozwiązanie SD-WAN zastępuje kosztowne MPLS, a fakt osadzenia SD-WAN w zaporze przekłada się na łatwość wdrożenia i oszczędności. Korzystanie z bezpiecznego rozwiązania SD-WAN firmy Fortinet może również być przyczyną mniejszej latencji pomiędzy zakładami w porównaniu do współczesnych produktów MPLS.

5. Silver Peak Unity EdgeConnect

W grudniu 2019 roku firma Silver Peak przedstawiła innowacje do wdrożenia do Unity EdgeConnect, platformy SD-WAN Edge. Hasło marketingowe produktu brzmiało: „sieć WAN napędzana biznesem”. Rozwiązanie łączy wiele funkcji, takich jak SD-WAN, segmentacja, zapora, trasowanie, kontrola aplikacji, widoczność i optymalizacja WAN, w postaci skonsolidowanego pakietu.

Nowe możliwości obejmują automatyzację jednym kliknięciem, najnowocześniejsze usługi w chmurze, koordynację wielu sieci szkieletowych oraz zarządzanie nimi, zaawansowaną segmentację oraz łączność o skali chmury. Dostępne są również inne funkcje, między innymi dynamiczna kontrola ścieżki, utwardzanie WAN czy spajanie tuneli. Zaawansowana automatyzacja jednym kliknięciem gwarantuje ciągłość ochrony oraz egzekwowania zasad aplikacji we wszystkich lokalizacjach WAN, znacznie ograniczając czas konfiguracji.

Rozwiązanie Unity EdgeConnect firmy Silver Peak umożliwia rozproszonym przedsiębiorstwom budowanie lepszych sieci WAN, dzięki którym użytkownicy będą mogli bezpiecznie łączyć się z aplikacjami bez spadków wydajności i szybkości działania. Zaawansowane funkcje obejmują trasowanie dostosowane do konkretnych aplikacji, w pełni zautomatyzowaną obsługę ruchu oraz adaptacyjne interfejsy sieciowe.

Dostawca SD-WAN udowodnił, że jego klienci mogą liczyć na elastyczność oraz wiele opcji wdrażania, z którymi naprawdę trudno konkurować. Firma dodatkowo zdobyła tytuł „lider” w w serii badań Gartner Magic Quadrant dotyczącej infrastruktury WAN Edge w 2019 roku. W sektorze SD-WAN przedsiębiorstwo Silver Peak ma obszerny ekosystem partnerów, do którego należą firmy Palo Alto Networks, McAfee, ForcePoint i Symantec.

Poprzez wdrożenie EdgeConnect, platformy SD-WAN Edge, wydajność aplikacji, bezpieczeństwo i trasowanie są warunkowane ustalanymi odgórnie zasadami biznesowymi. Do tego migracja do rozwiązania SD-WAN jest wyjątkowo łagodna z uwagi na zgodność produktu EdgeConnect z wieloma istniejącymi infrastrukturami WAN. Rozwiązanie Unity EdgeConnect to sieć SD-WAN o wysokiej wydajności usprawniająca responsywność w przypadku klientów oraz produktywność biznesową, jednocześnie ograniczając OPEX i CAPEX WAN.

 

28 kwietnia 2020

Udostępnij tę stronę:

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej