Podstawy technologii

Przełącznik sieciowy a router: jaka jest różnica?

Podstawy sieci bez tajemnic

Routery i przełączniki są komputerowymi urządzeniami sieciowymi, które pozwalają na podłączenie jednego lub więcej komputerów z innymi komputerami, urządzeniami sieciowymi lub innymi sieciami.

Ale co to jest przełącznik i co to jest router? Te dwa urządzenia wyglądają podobnie i pełnią podobne funkcje, ale każdy z nich ma swoją własną, odrębną funkcję, którą pełni w sieci.

Co to jest przełącznik sieciowy?

Aby zrozumieć podstawowe zasady działania sieci, musisz najpierw odpowiedzieć na pytanie „Czym jest przełącznik sieciowy?”

Większość sieci firmowych używa obecnie przełączników do łączenia komputerów, drukarek i serwerów w budynku biurowym. Przełącznik stanowi kontroler, umożliwiający urządzeniom sieciowym efektywne komunikowanie się ze sobą. Dzięki wymianie informacji i alokacji zasobów, przełączniki pozwalają przedsiębiorstwom oszczędzać pieniądze i zwiększać wydajność pracowników.

Poznaj różne typy przełączników Ethernet i ich możliwości.

Co to jest przełącznik sieciowy: Przełączniki niezarządzane

Przełącznik niezarządzany działa od razu po podłączeniu. Nie jest przeznaczony do konfigurowania, więc nie musisz się martwić o jego poprawną instalację ani konfigurację. Przełączniki niezarządzane mają mniejszą przepustowość sieci niż przełączniki zarządzane. Przełączniki niezarządzane można zwykle znaleźć wśród domowych urządzeń sieciowych.

Co to jest przełącznik sieciowy: Przełączniki zarządzane

Zarządzany przełącznik sieciowy można konfigurować, przez co zapewnia większą elastyczność i przepustowość niż przełącznik niezarządzany. Przełącznik zarządzany można monitorować i regulować lokalnie lub zdalnie, co daje większą kontrolę nad siecią.

Co to jest przełącznik sieciowy w porównaniu z routerem?

Przełączniki tworzą sieć. Routery łączą sieci ze sobą. Router łączy komputery z Internetem, aby użytkownicy mogli korzystać z połączenia. Router pełni rolę dyspozytora, wybierając najlepszą ścieżkę przepływu danych, tak aby zostały one szybko odebrane.

Jakie znaczenie ma przełącznik sieciowy dla mojej firmy?

Przełączniki i routery to elementy składowe wszelkiej komunikacji biznesowej, od danych po głos i wideo oraz dostęp bezprzewodowy. Mogą one poprawić rentowność, umożliwiając Twojej firmie zwiększenie produktywności, ograniczenie wydatków biznesowych oraz poprawę bezpieczeństwa i obsługi klienta.

Udostępnij tę stronę:

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej