Bezpieczeństwo aplikacji

Bezpieczeństwo aplikacji i Internetu. Zaawansowana ochrona aplikacji krytycznych.

Placeholder for Trendy w cyberbezpieczenstwie na 2022Trendy w cyberbezpieczenstwie na 2022

Czym jest bezpieczeństwo aplikacji?

Rozwiązania firmy Nomios z dziedziny zabezpieczeń chronią nasze aplikacje, dzięki czemu możesz bez zakłóceń świadczyć usługi dla swoich klientów.

Niezabezpieczone aplikacje webowe są narażone na wiele różnych cyberataków takich jak np. te wymienione na liście OWASP Top 10, zaawansowane ataki typu SQL injection, złośliwy kod oraz ataki DDoS. Są one przez to łatwym punktem wejściowym dla hakerów.

Ochrona aplikacji wymaga dogłębnego rozumienia zarówno samej aplikacji, jak i przepływu danych pomiędzy użytkownikiem a aplikacją.

Firewall aplikacji webowej

Firewall (zapora sieciowa) jest to mechanizm kontroli zapewniający w dowolnej organizacji pełną ochronę aplikacji webowych. Aby zapewnić maksymalny poziom ochrony, łączy on w sobie dwa paradygmaty bezpieczeństwa:

  1. Bezpieczeństwo negatywne – reaktywna ochrona bazująca na sygnaturach i na eliminowaniu wszystkich znanych zagrożeń, tak długo jak można je przetłumaczyć na wzorzec ruchu lub aktywności użytkownika. Ten rodzaj kontroli można porównać do klasy mechanizmów wykrywających włamania.
  2. Bezpieczeństwo pozytywne – proaktywna ochrona bazująca na strategiach, ograniczająca operacje wykonywane przez użytkownika tylko do tych działań, które są wyraźnie dozwolone. Strategia składa się z zestawu zasad, które ograniczają żądania sieciowe lub składnię odpowiedzi jednostek, liczbę elementów i zawartość. W skrócie, można je opisać następująco: „to, co nie jest dozwolone, jest zabronione”.

Tryb działania firewalli aplikacji webowych skutecznie ogranicza szkodliwą lub podejrzaną aktywność. Może to polegać na blokowaniu żądania, wysyłaniu odpowiedzi z arbitralnie ustaloną zawartością, ograniczaniu szybkości transmisji lub przekierowywaniu.

Niektóre firewalle aplikacji webowych oferują mechanizmy zapobiegania atakom DDoS na poziomie aplikacji. Łączą one pozytywne i negatywne mechanizmy ochrony i dzięki temu oferują dodatkowe mechanizmy kontroli dostępności, na przykład:

  • Wykrywanie ataków LdoS (ang. Logical Denial of Service) (np. Slowloris)
  • Wykrywanie botów
  • Wykrywanie web scrappingu

Bezpieczeństwo pozytywne opiera się na solidnej strategii wymagającej technicznego know-how oraz czasu. Firewalle aplikacji webowych oferują systemy eksperckie lub kreatory umożliwiające szybsze wdrażanie i wprowadzanie strategii. Tego typu funkcjonalność zmniejsza ilość i zakres koniecznych szkoleń i pozwala na bardziej efektywne wprowadzenie tego typu mechanizmu ochrony w organizacji.

Firewalle aplikacji webowej świadczą również wsparcie w zakresie kontroli spełnienia wymagań dotyczących zgodności. Jako rozwiązanie, które sprawdza przepływy aplikacji, firewall oferuje zarówno możliwość wykrywania wzorców jak i egzekwowania strategii. Pomaga to uzyskiwać zgodność z regulacjami takimi jak PCI DSS, a także wspomaga rozwiązania typu SIEM jako dodatkowe źródło informacji o kontekście.

Podsumowując, we współczesnym świecie zabezpieczeń firewall aplikacji webowej jest podstawową technologią ochrony. Pod warunkiem prawidłowego zastosowania, może on zminimalizować ryzyko narażenia aplikacji na niebezpieczeństwo i może być skutecznym narzędziem łatania luk.

ADC

Kontroler dostarczania aplikacji

Kontrolery dostarczania aplikacji (ADC) są bardzo ważnym narzędziem do implementowania złożonych wymagań biznesowych w szybko zmieniającej się dziedzinie IT. Kontroler tego typu pochodzi od równoważników obciążenia (load balancers), które wspierały optymalne wykorzystywanie korporacyjnych zasobów obliczeniowych. Obecnie równoważenie obciążenia jest tylko jedną z funkcjonalności wymaganych w dostarczaniu aplikacji. Do istotnych funkcjonalności kontrolera ADC należą:

  • Wspomagane sprzętowo odciążanie (offloading) TLS
  • Routing żądań przez serwer reverse proxy i na bazie strategii
  • Caching treści
  • Adaptowanie żądań i manipulowanie żądaniami
  • Trwałość sesji stanowych
  • Programowalność i rozszerzalność
  • Wysoki poziom dostępności, odporność na ataki DDoS
  • Uwierzytelnianie, autoryzacja i odpowiedzialność
  • Wsparcie w zakresie regulacji prawnych i widoczność
Korzyści

Najważniejsze zalety korzystania z bezpieczeństwa aplikacji

  • Maksymalny czas dostępności aplikacji.
  • Kontrola nad działaniem i bezpieczeństwem aplikacji.
  • Najwyższy poziom jakości obsługi użytkownika końcowego dla klientów i pracowników.

Nomios dysponuje wieloletnim doświadczeniem i gruntowną wiedzą w dziedzinie wdrażania rozwiązań z zakresu firewalli aplikacji webowych w dużych i złożonych sieciach. Jesteśmy partnerem wiodących dostawców innowacyjnych zapór WAF, przez co możemy tworzyć bardzo skuteczne rozwiązania zabezpieczające aplikacje webowe.

Nasze doświadczenie obejmuje też istotną liczbę projektów z dziedziny dostarczania aplikacji (application delivery) w złożonych środowiskach biznesowych i dostarczających usługi. Nomios specjalizuje się w dostarczaniu aplikacji programowalnych i rozszerzaniu znanych rozwiązań przez interfejsy programowania aplikacji (API) oraz języki skryptowe takie jak iRules na urządzenia F5 Network.

Partnerzy

Kontroler dostarczania aplikacji

Eksperci ds. bezpieczeństwa

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Zapraszamy na krótką rozmowę lub wideokonferencję. Skontaktuj się z nami – porozmawiamy o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem, którym stawiasz czoła, przyjrzymy się bliżej dostawcom, omówimy też Twoje projekty IT. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.

Zadzwoń teraz
Placeholder for Portrait of engineer beard wearing poloPortrait of engineer beard wearing polo
Updates

Aktualności i artykuły na blogu