Mobile Solutions

Przenośność numerów (ENUM)

BFX: brama przenoszenia numerów

Rozwiązanie BFX stanowi pojedynczy, ujednolicony punkt dostępu do funkcji przenoszenia numerów w sieci. Umożliwia ono scentralizowaną obsługę dostawcom usług poszukującym możliwości usprawnienia wyszukiwania w rejestrach numerów i adresów przy usługach mobilnych, stacjonarnych i OTT. Kontroler BFX umożliwia elastyczną integrację i dostęp do repozytoriów przenośności numerów (zarówno starszego typu, jak i korzystających z protokołu IP), systemów wewnętrznych (w tym STP, CRM i UDR) oraz innych źródeł danych abonentów.

Rozwiązanie BFX obejmuje bogaty zestaw funkcji do inteligentnego rozstrzygania lokalizacji numerów i celów routingu, a dodatkowo umożliwia stosowanie zaawansowanych funkcji inteligentnego routingu, wzbogacania komunikatów, przechowywania i buforowania często pobieranych informacji, odwzorowywania, negocjowania i normalizacji numerów, interoperacyjności w środowiskach wielu protokołów i znacznie więcej.

Łączenie sieci tradycyjnych z sieciami IP

Kierowanie ruchu w tradycyjnych sieciach SS7 polega na translacji numerów telefonów komórkowych na kody punktów infrastruktury definiujących lokalizację docelową. Przeważnie używa się przy tym protokołu INAP do odpytywania źródeł informacji o przenośności numerów, takich jak centralna baza danych (CDB) zawierająca przeniesione numery.

Opracowany przez IETF protokół ENUM (RFC 6116) jest zalecaną metodą łączenia zasobów publicznej sieci telefonicznej z komutacją łączy (PSTN) i Internetu. Protokół ENUM otwiera też drogę do konwergencji technologii dostępu (stacjonarne, mobilne) i usług (głos, dane, wideo). W metodach łączenia IP, w tym IPX, konieczne jest ustalenie identyfikatora URI i adresów IP bramy docelowej, aby było możliwe wykorzystanie protokołu ENUM do translacji zwykłych numerów telefonów (E.164) na metody adresowania IP (np. SIP, H323 i e-mail) przy użyciu internetowej usługi DNS.

Centralna brama przenośności numerów obsługująca protokoły INAP i ENUM oraz różnorodne inne interfejsy sieciowe i informatyczne daje dostawcom usług niezbędną możliwość opłacalnego łączenia sieci tradycyjnych z sieciami IP, rozwiązania problemów z interoperacyjnością i dążenia do konwergencji usług mobilnych, stacjonarnych i OTT.

W zakresie przenośności numerów brama interfejsów BFX wyróżnia się wbudowaną obsługą protokołów INAP (zgodnie ze specyfikacjami Q.1218, ETS 300 374-1 i EN 301 140-1) oraz ENUM (implementowanego zgodnie ze specyfikacjami RFC 6116 (ENUM), 3403 (NAPTR) i 4694 (NP tel URI)), jak również SOAP, MAP, Diameter i wielu innych.

Baza danych przenośności numerów („serwer ENUM”)

Kontroler BFX może służyć za serwer przenośności numerów obsługujący zapytania ENUM (wyszukiwanie rekordów NAPTR), przy czym przychodzące żądania ENUM mogą być przekazywane do zewnętrznych źródeł danych z wykorzystaniem dowolnego z obsługiwanych protokołów (ENUM, INAP, HTTP, itd.) lub obsługiwane bezpośrednio przez kontroler na podstawie lokalnego bufora lub bazy danych. Informacje o przenośności numerów są przechowywane w lokalnym buforze lub bazie danych kontrolera BFX w formacie niezależnym od protokołu. Lokalny bufor lub baza danych BFX wykorzystuje model rozproszonego zapisu danych, dzięki czemu wyróżnia się skalowalnością i obsługą wielu węzłów.

Korzyści

W porównaniu z tradycyjnymi produktami przenośności numerów brama interfejsów BFX oferuje szereg wyjątkowych funkcji:

 • Przetwarzanie zapytań przenośności numerów w czasie rzeczywistym w skali wielu lokalnych i zewnętrznych dostawców danych.
 • Pełna kontrola operatora dzięki elastycznemu interfejsowi zapytań w czasie rzeczywistym (równolegle do istniejącego przetwarzania wsadowego).
 • Pojedynczy, ujednolicony punkt dostępu do integracji i usług wyszukiwania związanych z przenośnością numerów.
 • Lokalne przechowywanie i buforowanie informacji o przenośności numerów zmniejsza liczbę zapytań zewnętrznych, a tym samym ogranicza koszty.
 • Obsługa wielu protokołów, w tym ENUM, INAP, SOAP, MAP, Diameter.
 • Konfiguracja oparta na szablonach, bez konieczności tworzenia własnych skryptów ani oprogramowania.
 • Żadnego przywiązania do kosztownych technologii baz danych.
 • Cała konfiguracja i koordynacja odbywa się w interfejsie graficznym.
 • Elastyczne dostosowywanie formatu numeru routingu.
 • Centralny punkt rejestrowania (rejestracja EDR)
 • Rozwiązanie klasy operatorskiej: duża skalowalność, wysoka dostępność i nadmiarowość geograficzna.

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Skontaktuj się z nami już dziś.

Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Nasz zespół jest gotowy na Twoją firmę.

Zostaw wiadomość +48 22 5671740 Zapytaj o wycenę

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej