Mobile Solutions

Rejestr tożsamości urządzeń (EIR)

Kontrolowanie dostępu do sieci komórkowych

Wraz z upowszechnieniem się smartfonów rośnie liczba kradzieży telefonów i tożsamości, przez co rosną naciski na operatorów, aby wprowadzali oni odpowiednie środki bezpieczeństwa. Wdrożenie rejestru tożsamości urządzeń (EIR) pozwala operatorom chronić swoje sieci (i źródła przychodów) przed używaniem skradzionych lub nieuprawnionych urządzeń. W wielu krajach stosowanie rozwiązania EIR jest wręcz wymagane przez instytucje rządowe i regulacyjne. Rejestr EIR nie tylko pozwala zapewnić zgodność z przepisami, ale również daje operatorom możliwość oferowania abonentom dodatkowych usług zabezpieczeń.

BFX: rozwiązanie EIR następnej generacji

Kontroler BFX dostarcza rozwiązanie EIR następnej generacji, umożliwiając stworzenie pojedynczego, ujednoliconego punktu dostępu dla potrzeb uwierzytelniania urządzeń mobilnych w sieci. Rozwiązanie EIR BFX jest w pełni zgodne ze standardami i całkowicie programowe, a dodatkowo obsługuje interfejsy 2G/3G, 4G/LTE i informatyczne. Udostępnia też bogaty zestaw funkcji do implementowania logiki usług, aktywnego wyzwalania działań, raportowania, zgłaszania alarmów i wiele innych.

Rozwiązanie BFX obsługuje białe, szare i czarne listy oraz nieograniczone opcje definiowania dodatkowych list (lista VIP, lista wyjątków itp.) zarówno dla pojedynczych numerów IMEI, jak i całych zakresów IMEI. Obsługiwane są sieci tradycyjne i sieci IP ze sprawdzaniem numerów IMEI w protokołach SS7/MAP i Diameter. Na podstawie dostępnych informacji IMSI/MSISDN można stosować elastyczną logikę usług w celu blokowania i odblokowywania urządzeń na podstawie np. kombinacji IMEI-IMSI. Każda pozycja na każdej z list może mieć własną datę ważności. Elastyczna logika usług umożliwia wyzwalanie zdefiniowanych działań po przekroczeniu terminu ważności (np. przeniesienie na czarną lub białą listę). Dostępne są rozbudowane opcje raportowania i powiadomień o wykryciu pozycji z czarnych i szarych list (m.in. przez SNMP, HTTP i SMS). Powiadomienia mogą opcjonalnie obejmować informację o lokalizacji urządzenia (na podstawie dodatkowego sprawdzenia HSS/HLR).

Rozwiązanie BFX umożliwia również implementowanie centralnego rejestru EIR dla całego kraju lub grupy operatorów, włącznie z funkcjami raportowania według sieci.

Z punktu widzenia obsługi, administrowania i zarządzania (OAM) rozwiązanie BFX dostarcza bogaty zestaw funkcji do zarządzania rejestrem EIR, w tym interfejs SNMP, rejestrowanie i śledzenie, raportowanie, pulpity administracyjne i centralny interfejs udostępniania oparty na protokole HTTP (REST, SOAP). Dostępny jest też lokalny interfejs WWW do obsługi klienta i bieżących operacji, umożliwiający między innymi sprawdzanie numerów IMEI i modyfikowanie stanu urządzeń. Rozwiązanie EIR BFX obsługuje również kontrolę dostępu ze zdalnych systemów równorzędnych (systemów sprawdzania numerów IMEI, systemów udostępniania, graficznych interfejsów zarządzania użytkownikami itd.), zarządzanie przeciążeniem itd.

Zgodność z wymogami 3GPP

Rozwiązanie EIR BFX obsługuje wszystkie specyfikacje 3GPP dotyczące rejestrów EIR, w tym TS 22.016, TS 29.272, TS 23.401, TS 23.060 i TS 29.002.

Wydajne rozwiązanie o dużych możliwościach

Rozwiązanie BFX uruchomione na typowych serwerach lub maszynach wirtualnych pozwala obsługiwać na każdej maszynie nawet 100 milionów rekordów IMEI i kilkadziesiąt tysięcy transakcji na sekundę. Rozwiązanie BFX można dowolnie skalować poziomo i pionowo, bez żadnych ograniczeń technicznych. Jeśli wymaga tego sytuacja, możliwe jest rozdzielenie przetwarzania ruchu sieciowego i obsługi bazy danych na osobne serwery (w tym maszyny wirtualne), aby umożliwić niezależne skalowanie.

Korzyści

W porównaniu z tradycyjnymi produktami EIR rozwiązanie BFX oferuje szereg wyjątkowych funkcji:

 • Sprawdzanie numerów IMEI w czasie rzeczywistym w lokalnych i zewnętrznych źródłach danych.
 • Pojedyncze, ujednolicone rozwiązanie EIR obsługujące sieci 2G/3G i 4G/LTE.
 • Obsługa protokołów Diameter, SS7 i innych.
 • Niezależne, scentralizowane rozwiązanie, w odróżnieniu od funkcji rejestru EIR wbudowanych w systemy HSS, HLR, VLR, STP, SMSC itp.
 • Obsługa rejestrów EIR według standardów ETSI, 3GPP i GSMA.
 • Możliwość włączania dodatkowych usług na podstawie korelacji IMSI-IMEI, par atrybut-wartość określonych przez dostawcę itd.
 • Konfigurowalne aktywowanie alarmów i powiadamianie aplikacji zewnętrznych.
 • Pełna kontrola operatora: łatwe dostosowywanie interfejsów zapytań bez konieczności tworzenia skryptów ani oprogramowania.
 • Żadnego przywiązania do kosztownych technologii baz danych.
 • Konfiguracja, obsługa rejestru i obsługa klienta odbywa się w całości w interfejsie graficznym.
 • Centralny punkt rejestrowania (rejestracja EDR).
 • Rozwiązanie klasy operatorskiej: duża skalowalność, wysoka dostępność i nadmiarowość geograficzna.
 • Rozwiązanie czysto programowe, które może działać zarówno na standardowych serwerach, jak w środowiskach zwirtualizowanych lub hostowanych.

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Skontaktuj się z nami już dziś.

Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Nasz zespół jest gotowy na Twoją firmę.

Zostaw wiadomość +48 22 5671740 Zapytaj o wycenę

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej