Mobile Solutions

VoLTE i VoWi-Fi

Szybki rozwój usług VoLTE i VoWi-Fi

Usługi VoLTE (Voice over LTE) i VoWi-Fi (Voice over Wi-Fi) stają się obecnie dla usługodawców coraz ważniejszymi metodami oferowania usług głosowych i multimedialnych w jakości HD. Liczba komercyjnych wdrożeń usług VoLTE i VoWi-Fi szybko rośnie. Udostępnianie usług VoLTE i VoWi-Fi wymaga od operatorów komórkowych nie tylko wdrożenia podsystemu multimediów IP (IMS), ale również zintegrowania go z funkcją zasad i naliczania opłat (PCRF).

Wymagania dla wiązania PCRF

W sieciach z wieloma wdrożonymi funkcjami PCRF konieczne jest dopilnowanie, aby wszystkie sesje protokołu Diameter nawiązywane poprzez punkty odniesienia Gx, Rx i S9 w ramach jednej sesji IP-CAN korzystały z tej samej instancji funkcji PCRF. Taka zdolność korelowania sesji nosi nazwę wiązania sesji lub wiązania PCRF. Na przykład sesje użytkownika LTE utworzone poprzez Gx mogą być kierowane do pewnej konkretnej funkcji PCRF na podstawie identyfikatora abonenta (IMSI). Gdy tworzona jest inna sesja poprzez Rx, na przykład w celu obsłużenia połączenia VoLTE, jest ona identyfikowana na podstawie przypisanego adresu IP. Aby żądania w ramach sesji były kierowanie do właściwej funkcji PCRF, konieczne jest utrzymywanie przez całą sesję IP-CAN stałej relacji między identyfikatorem abonenta, przypisanym adresem IP i wybraną instancją funkcji PCRF.

Większa ciągłość połączeń dzięki nadmiarowości geograficznej

Wiązanie sesji wymaga też implementacji z nadmiarowością geograficzną oraz synchronizacji danych wiązania sesji między różnymi lokalizacjami, co pozwala zapewnić ciągłość sesji Gx/Rx dla potrzeb lokalnego przełączania awaryjnego z nadmiarowością geograficzną.

Rozwiązanie BFX zapewnia pełną obsługę wiązania PCRF

Rozwiązanie BFX jest w pełni przygotowane do obsługi wiązania PCRF w usługach VoLTE i VoWi-Fi. Zastosowany w kontrolerze BFX mechanizm wiązania sesji („przyklejania”) można zastosować do każdej funkcji PCRF i każdego urządzenia Diameter wymagającego powiązania. Graficzny interfejs użytkownika rozwiązania BFX umożliwia konfigurowanie par atrybut-wartość, dla których kontroler BFX będzie gwarantować wybieranie tego samego połączenia podczas całej sesji. Dotyczy to wszystkich aplikacji Diameter, więc cały ruch sieciowy Diameter dla danej sesji abonenta jest kierowany do tej samej instancji PCRF. Komunikaty przychodzące mogą być kojarzone z sesją na podstawie różnych parametrów Diameter i ich kombinacji, takich jak:

  • IMSI/MSISDN
  • APN
  • Adres IP

Rozwiązanie BFX obsługuje niezbędne funkcje i aplikacje Diameter dla potrzeb wiązania funkcji PCRF przy połączeniach VoLTE i VoWi-Fi, w tym Gx, Rx, Sh, S6b, S9, SWm, SWx i Cx. Wiązanie sesji z nadmiarowością geograficzną zapewnia wbudowane wysokodostępne repozytorium sesji z replikacją danych między ośrodkami. Repozytorium sesji BFX obejmuje obsługę wielu węzłów z wykorzystaniem modelu rozproszonego zapisu danych. Dzięki nadmiarowości, nawiązana sesja jest w razie awarii węzła lub ośrodka przetwarzana przez węzeł lub ośrodek zapasowy bez żadnych przerw w łączności.

Potrzebujesz konsultacji eksperta?

Skontaktuj się z nami już dziś.

Zadzwoń do nas lub zostaw wiadomość. Nasz zespół jest gotowy na Twoją firmę.

Zostaw wiadomość +48 22 5671740 Zapytaj o wycenę

Ta witryna korzysta z plików cookie. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej